Zážitky u koní

   
        Staré, otřepané přísloví praví, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Je pravděpodobné, že jakmile se jednou projedete na koni po voňavé, rozkvetlé letní louce, anebo po jiskřivě bílém sněhu, dáte mu za pravdu. Je to
mimořádný zážitek. Kůň je nádherný, ušlechtilý tvor, ze kterého vyzařuje silná energie, kterou budete nejspíš vnímat jako náhlý pocit klidu a okouzlení. 


        Na koni by jste však neměli nikdy jet, pokud se ho instinktivně  velmi bojíte a nejste schopni začít mu nedůvěřovat . Kůň to  z vás vycítí  a váš strach se na něj přenese. Nervózní a vyděšený  kůň by vám pak mohl být nebezpečný. Aby se člověk dobře seznámil s kouzlem koně a přestal se ho bát, je nejlépe příliš nespěchat a nejdříve se koně v klidu, opatrně dotýkat, nebo si ho třeba zkusit vyhřebelcovat, pak s ním jít například na krátkou procházku, aby mezi vámi nastala důvěra a klidná komunikace. Pomalu se uvolníte a budete na sebe naladěni, ještě než poprvé nasednete do sedla. Pro důkladné seznámení s koňmi a přípravu na obtížnější vyjížďku jsou ideální vícedenní pobyty se zaměřením na turistiku s koňmi.
Jízda na koni beze stresu a v přátelském prostředí, je jako meditace.Jezdec se může uvolnit, začít vnímat harmonii a spolupráci s obrovským a silným tvorem a na chvíli zapomenout na vše ostatní, ať už dobré, či špatné.Takový zážitek opravdu krásně pročistí hlavu a leckdy dokonce i pomůže ujasnit si některé problémy v životě, kterým jsme doposavad nedokázali porozumět.To, jakým způsobem řídíme koně a jaká je jeho odezva, nám někdy krásně  zrcadlí, jak přistupujeme k samotnému životu.Například ten, kdo je stále nervózní, má velký strach, co by ho mohlo v životě  potkat a má problém důvěřovat sám sobě,  bude se i na koni cítit z počátku nesvůj a napjatý.Koník to vycítí  a spolupráce bude váznout.Každý kůň na takové pocity reaguje jinak.Někdy začne být nervózní a zmateně "cupitá" sem a tam, někdy naopak zůstane stát a odmítá se hnout z místa.Pro takovou chvíli je zde průvodce, který poradí jezdci, jakým způsobem se má uvolnit, zklidnit mysl a soustředit  se na mysl koně tak, aby mezi nimi  nastalo spojení.Někdy se to podaří hned napoprvé, někdy je potřeba mnohem více času a více jezdeckých zážitků, než jezdec začne držet i otěže svého života v rukou sebejistě, pevně a přitom jemně a citlivě, tak, jako otěže koně.
Comments