Co je nového


Bohemian Harley poprvé na závodišti Extreme trail v Hoštce

přidáno: 3. 5. 2015 0:42, autor: Lenka Hybnerová   [ aktualizováno 3. 5. 2015 0:44 ]

Protože KMSH jsou velmi šikovní trailoví koně, chtěli jsme vyzkoušet schopnosti našeho hřebce Harleye v areálu Czech Extreme Trail na ranči  Ježkův Mlýn v Hoštce. Harley si poradil se všemi překážkami výborným způsobem hned na prvním tréninku a prokázal opravdu velký talent. V následujících závodech byl sice poněkud nervózní a tak pěkný výkon už nepředvedl, ale to se dalo očekávat, protože je naprostý nováček. Těšíme se, až se s ním zúčastníme dalších soutěží. Video bylo natočeno při prvním tréninku.

Video YouTube


Naše první hříbata

přidáno: 3. 5. 2015 0:33, autor: Lenka Hybnerová

Velkou událostí na našem ranči bylo narození prvních dvou hříbat z našeho chovu Kentucky Mountain Saddle Horse. První na světě byl krásný  hřebeček Pilgrim´s  Lord of The Sun po našem hřebci Bohemian Harley a matce Henry´s Golden Secret barvy ryzák a hned následujícího dne se klisně Acadiana´s Cream and Mocha narodila úžasná klisnička po perlino hřebci z Anglie, jménem Flegg´s Moon River. Klisnička dostala jméno Pilgrim´s Misty Mountain. Má vzácnou barvu "silver buckskin"  a je skvělým obohacením našeho chovu. Hřebeček Lord byl předveden na výstavě Kůň 2014 v Lysé nad Labem, kde se ihned prodal.

                                                                      Pilgrim´s Misty Mountain 

Pilgrim´s Lord of the Sun , předváděný na výstavě Kůň 2014 Giulií Figurovou ve společnosti své matky Hnery´s Golden Secret.

Začátek chovu Kentucky Mountain Saddle Horse

přidáno: 15. 3. 2014 4:38, autor: Martin Charvat   [ Aktualizováno 15. 3. 2014 7:09 uživatelem Lenka Hybnerová ]

Protože jsme se nadchli pro toto plemeno koně, rozhodli jsme se začít s jeho chovem.Může se to zdát trochu jako "riskantní podnik", vzhledem k tomu, že toto plemeno je v ČR novinkou a mimochodní koně u nás nemají ještě žádnou tradici, tím pádem nemají ještě mnoho obdivovatelů. My máme za sebou dvouletou zkušenost s těmito úžasnými koňmi a jsme s nimi  po všech stránkách spokojení.  Víme o jejich kvalitách a co mohou nabídnout, takže se jejich chovu nebojíme - ba naopak, věříme, že se bude dařit. Rozhodli jsme se tedy k našim hřebcům Harleyovi ,  Amigovi a kobylce Goldie přikoupit ještě další dvě chovné klisny. Sehnat v Evropě chovnou klisnu KMSH není  nejdnoduché, ale naštěstí byly zrovna na prodej dvě špičkové představitelky tohoto plemene přímo v Čechách. Pocházejí z chovu manželů Noemi a Larryho Le Blanc - Acadiana stables v americkém Kentucky. Klisna Acadiana´s Cream and Mocha byla dovezena do Čech z USA , doposud dala 3 výborná hříbata a loňského podzimu se  zúčastnila se  výstavy Kůň 2013 v Lysé nad Labem. Její zbarvení - stříbrný vraník (silver dapple)  je pro KMSH typické. Druhou klisnou je její dcera Acadiana´s Desert Rose zbarvení " red chocolate". Obě klisny budou letos připuštěné hřebcem barvy "perlino", zatímco kobylka Goldie čeká hříbátko s naším vraníkem Harleyem.

            Acadiana´s Cream and Mocha                                                               Acadiana´s Desert Rose   

Rozloučení s našimi kamarády

přidáno: 15. 3. 2014 4:36, autor: Martin Charvat   [ Aktualizováno 15. 3. 2014 6:37 uživatelem Lenka Hybnerová ]

V únoru 2014 jsme se rozloučili s našimi koníky Royem a Cičkem. Rozhodnutí najít jim nový domov pro nás nebylo vůbec snadné. Poslední sezónu Roy a Cičko opravdu velice intenzivně pracovali a již začínali být unavení a zasloužili si klidný koňský důchod. Velice pečlivě jsme hledali vhodného nového majitele pro ně, který se o ně dobře postará a u kterého by zaroveň mohli být spolu.To se nakonec podařilo, šli do opravdu dobrých rukou a navíc jsou velice blízko našemu ranči, takže je můžeme snadno navštívit. Budeme na ně vzpomínat vždy v dobrém, byli opravdu skvělí a spojuje nás s nimi velká spousta krásných zážitků.

  

     Roy De Wald s Terezkou a Cičko s Káťou

Kurz Natural Horsemanship

přidáno: 15. 3. 2014 4:31, autor: Martin Charvat   [ Aktualizováno 15. 3. 2014 6:17 uživatelem Lenka Hybnerová ]

        Na podzim jsme na našem ranči uvítali zkušeného a milého horsemana,  pana Františka Špatného,  který se na své životní pouti setkal se slavným Patem Parellim a měl tu čest učit se umění přirozené komunikace mezi člověkem a koněm přímo od něj a jeho žáků. Na kurzu se u nás sešla radostně naladěná společnost koňařů a koňských účastníků. A bylo opravdu co se učit! Pan Špatný zahájil výuku teoretickou částí, která proběhla u kamen, horkého čaje a koláče v roubence a potom jsme přešli na pastvinu a začali jsme společně pracovat s koňmi. Kurz byl pro nás obrovským přínosem a jen jsme se utvrdili v tom, že NHS je metoda, která nám a našim koním vyhovuje patrně nejvíce. Pan Špatný je navíc skvělý učitel a silná osobnost, proto všem podobně naladěným milovníkům koní  jeho kurz vřele doporučujeme. Plánujeme pokračovací kurz a moc se všichni těšíme.Henry´s Golden Secret na výstavě Kůň 2013 v Lysé nad Labem

přidáno: 15. 3. 2014 4:04, autor: Martin Charvat   [ aktualizováno 15. 3. 2014 4:19 ]

        Na jubilejním 20. ročníku největší výstavy koní v ČR v Lysé nad Labem - Kůň 2013 byli letos poprvé předvedení američtí mimochodníci a naše kobylka Goldie byla, vedle plemenného hřebce Capitaina Midnight a klisny Acadiana´s Cream & Mocca, jedním ze tří šťastlivců, kteří zde účinkovali a byli vystavováni, což je pro nás velká čest. Předvedení se krásně vydařilo. V sobotu 21. září a 22. září jsme společně s chovatelkou Anjou Brands a Noemi a Larrym Le Blanc z amerických  Acadiana Stables dokonce předváděli mimochodníky bez sedla, přičemž na hřebci Capitainovi za Anjou jela ještě naše dcera Giulia, která držela v obou rukách  po kelímku, naplněném vodou...A mimochod byl tak plynulý a jemný, že voda se z kelímků ani při rychlé jízdě nevylila. Teprve tříletá Goldie překvapila pevnými nervy a suverénním chováním a to dokonce i v aréně, přeplněné lidmi, světly, fotografy a hlučnou muzikou.

        Zde je odkaz na video ze show  http://youtu.be/oySSXk1kCXE

Henry's golden secret

Roy De Wald vyhrál zlato v Úpořinách

přidáno: 10. 10. 2013 10:09, autor: Lenka Hybnerová   [ Aktualizováno 15. 3. 2014 4:24 uživatelem Martin Charvat ]

        Před pěti lety jsme zakoupili anglického plnokrevníka jménem Roy De Wald. Byl, ve svých pěti létech, již vyřazen ze sportu, kvůli ohromným hlezenním nálevkám a měl být koněm pouze na lehkou rekreaci s prognózou, že není vyloučeno, že jeho onemocnění se bude věkem zhoršovat.Dnes je Royovi 10 let, je zdráv, nálevky zcela zmizely, pracuje jako zdravý kůň a letos dokonce získal zlatou medaili na závodech v endurance v Úpořinách! Ano, byla to sice nejkratší trasa, ale pro tohoto koníka je tohle zlato obzvlášť milý úspěch.Tímto děkujeme jezdkyni Nikole Timoftejové za to, že našeho Roye tak pěkně vedla.A co Royovi pomohlo? Nejspíš celková změna způsobu života- dříve trávil dost času buď v boxu, nebo náročnou prací, zatímco u nás se přemístil na poklidnou pastvinu, kde nemusí stát na místě, jako v boxe, ale může se, dle libosti pohybovat.Práci jsme mu dávkovali postupně, od úplně nenáročné, aby měl dost času se pomalu zregenerovat, dopřávali jsme mu doplňky s vitamíny a minerály.Na postižených zadních nohách již nenosí podkovy. Kombinace všech těchto vlivů mu zřejmě pomohla od jeho choroby.

Goldie a Harley poprvé na závodech

přidáno: 10. 10. 2013 9:11, autor: Lenka Hybnerová

Naši mimochodníci Harley a Goldie už vyrostli a tak jsme se rozhodli začít je pomalu seznamovat s tím, jak to ve světě koní a lidí chodí a poprvé je vzít na nějakou nenáročnou hobby akci, spíše menší a klidnější, zkrátka pohodovou, aby nezažili hned napoprvé příliš stresu a nezanechalo to v nich špatné vzpomínky.Vydali jsme se tedy na Prácheň na Black Rock ranč na "Cowboy´s extreme trail".Zní to sice jako extrémně náročný závod, ale šlo o rozumně řešené přírodní překážky a úkoly.O čas nám nešlo, jeli jsme opatrně a měli jsme velkou radost, že Harley i Goldie zvládli všechny úkoly a žádné překážce se nevyhnuli.Dokonce byla tahle akce s hřebcem a kobylkou v říji nečekaně klidná a opravdu pohodová.Takže jsme dospěli k závěru, že mimochodníci budou na trail opravdu šikovní, jak se o tomto plemeni říká a opravdu tak klidní a mírumilovní, jak tvrdí jejich pověst.

Zakoupení kobylky Goldie a založení chovu Kentuckých mimochodníků

přidáno: 30. 12. 2012 8:44, autor: Lenka Hybnerová   [ Aktualizováno 15. 3. 2014 4:25 uživatelem Martin Charvat ]

        Poté, co jsme si koupili dva hřebečky plemene Kentucky mountain saddle horse Harleye a Amiga, jsme se do těchto koní upřímně zamilovali."Na vlastní kůži" jsme si totiž vyzkoušeli, že to, co se o tomto plemeni říká (že kdo ho jednou zkusí, už bez něj nebude moci žít) je pravda.
        Jsou to neuvěřitelně hodní a učenliví koně a práce s nimi je vyloženě radost.Hřebce Harleye jsme obsedli a začali s ním pracovat.Výcvik šel tak rychle a bez problémů, že 14 dní po obsednutí na něm již bezpečně jezdily i děti!Navíc díky nesmírně pohodlným chodům je jízda na něm natolik příjemná, že je takřka návyková.:)
        Je rozhodně škoda, že v Čechách je toto plemeno koně zatím víceméně neznámé a určitě by si zasloužilo více pozornosti a jsme si jisti, že si najde spoustu příznivců, tak, jako si okamžitě získalo nás.Proto se nám začala líbit myšlenka zapojit se do  chovu těchto mimochodníků v ČR, se kterým již začala paní Anja Brands, která nás s nimi také seznámila.Letos se nám naskytla skvělá příležitost zakoupit z holandského chovu mladou klisnu plemene Tennessee walking horse atraktivního zbarvení "gold champagne".Tennessee walking horse, neboli "walker" je rovněž americký mimochodník a je legálně křížitelný s Kentucky mountain saddle horse, tedy naším hřebcem Harleyem.Walker je plemeno, o kterém se říká, že je v říši koní absolutně  nejvíce přátelské.to se rozhodně dá říci o naší koňské slečně, kterou jsme si letos dali jako dárek pod stromeček a které říkáme "Goldie", neboť její jméno je "Henry´s Gold Secret a také proto, že na slunci skutečně září, jako by byla ze zlata.Z kobylky máme radost a těšíme se, že nám, spolu s Harleyem, pomůže začít s chovem těchto úžasných koní.
 

Sezóna 2012

přidáno: 30. 12. 2012 8:14, autor: Lenka Hybnerová   [ Aktualizováno 15. 3. 2014 5:55 uživatelem Martin Charvat ]

        Ačkoli  se nám v březnu narodila krásná dceruška Sofinka a ačkoli frekvence vyjížděk s našimi klienty byla v této sezóně extrémně velká, práce bylo tedy mnoho a koníci měli co dělat, dokázali jsme si ještě najít čas a energii alespoň na nějaké ty hobby závody.Protože naše starší  dcera Giulia (12) by ráda vyzkoušela disciplínu endurance, vypravili jsme se s jejím koněm Akimem a s dalšími koňmi Jeffreym ( v sedle byla Lenka Charvátová) a Cičkem (na něm jel Martin Charvát) na endurance závody ve Vrchovanech 2012, kde jsme startovali na trasách 20 km (Akim a Jeffrey) a 40 km (Cičko).Byla to skvělá zkušenost, závody byly perfektně zorganizovány a trasa výborně značena, takže se nedalo zabloudit.Naši koně si vedli dobře, hlavně Cičko, který s Martinem vybojoval druhé místo.Na závěr sezóny jsme se vydali "po kyopytě" ještě do nedalekého Radvance, kde již druhým rokem proběhly orientační hobby závody, organizované Rančem Radana.Tyto závody, odehrávající se v malebném prostředí skal a borových lesů v lokalitě Údolí Samoty, jsou opravdu radost.Zúčastnila se opět celá rodina a s námi ještě navíc kamarádka Anička Hrubá na koni Roy De Wald.Soutěžilo se ve dvojicích a Lenka na koni Jeffrey společně s Giulií na Akimovi vyhrály krásné první místo ve své kategorii.S letošní sezónou jsme se rozloučili na veselé  Hubertově jízdě ve Skalici. 
 
                                                    Martin Charvát na závodech "Kufrování" v Radvanci
 
 
 
 
                 Lenka Charvátová s dcerou Giulií Figurovou před startem na endurance závodech ve Vrchovanech
 
 
                                                  Závěrečný závod (halali) na Hubertově jízdě ve Skalici 
 

1-10 of 20