Náš chov Kentucky Mountain Saddle Horse


  První dva koně plemene Kentucky Mountain Saddle Horse  jsme si pořídili na podzim roku 2011. Byli to mladí černí hřebci Harley a Amigo. Krátce na to nás tito koně natolik ohromili, že jsme se rozhodli začít se věnovat jejich chovu.V současnosti  je ten náš  jedním ze dvou chovů KMSH, existujících v Čechách a zároveň jsme jedinými Čechy,chovajícími toto plemeno. Druhý chov naleznete na Šumavě u paní Anji Brands. Sestavit chov nepříbuzných koní, když je jich v celé Evropě kolem 500, je vskutku  tvrdý oříšek, nicméně když se chce, všechno jde, jen to vyžaduje hodně trpělivosti .Náš chov se skládá ze dvou nepříbuzných hřebců, z nichž jeden je vraník Bohemian Harley a druhý Bohemian Casey, vzácného zbarvení silver buckskin a šesti klisen rozmanitých barev. Všichni naši koně mají mimochod a někteří jsou nositelé tzv. "silver dapple" genu, který způsobuje atraktivní zbarvení, specifické pro toto plemeno koní. Všichni naši chovní  koně jsou první, případně druhou  generací, narozenou v Evropě a jejich rodiče, nebo prarodiče pochází z USA, až na klisnu Acadiana´s Cream & Mocha, která je narozena v USA a byla odtud  dovezena do Čech. Za pomoc se začátkem chovu těchto úžasných koní musíme poděkovat chovatelce z Belgie, paní Anje Brands a americkým Acadiana Stables.


 
 
Bohemian Harley 

    Harley je jedním ze tří certifikovaných plemenných  hřebců  Kentucky Mountain Saddle Horse, které lze nalézt na území ČR. Na jeho uchovnění na základě perfektního exteriéru a předvedení předpisového mimochodu pod sedlem jsme hrdí, protože vedle klisny Goldie je vůbec prvním uchovněným KMSH, kterého vycvičili čeští majitelé bez předchozí zkušenosti s mimochodníky. Otcem Harleye je  první plemeník KMSH v Čechách, vraník ATF  Capitan Midnight , majitelky Anji Brands. Harley je dobrým příkladem svého plemene, neboť má  čtyřdobý mimochod , je mírný a velmi snadno ovladatelný, ale přitom pracovitý a chápavý. Ačkoli je hřebec, je zcela bezpečný i pro malé děti a začínající jezdce. Na našem ranči působí nejen jako plemeník, ale také se stará o prezentaci KMSH, stále pracujeme na jeho výcviku. Jeho úkolem je účastnit se závodů, výstav, show a jiných akcí. Vychutnat si nevšední  
zážitek jízdy na tomto vzácném hřebci může jak
zkušený jezdec, tak začátečník.


 Nabízíme připouštění tímto certifikovaným hřebcem.

                 Henry´s Gold Secret

    Říkáme ji "Goldie" a je to naše první klisna.Také patří k americkým mimochodníkům - Tennessee Walking Horse , které  v ČR zatím zastupují jen tři exempláři. TWH se s KMSH smí křížit, protože je to také mimochodné plemeno a má rovněž mírumilovnou a pracovitou povahu. Tato chovná klisna má tedy dvojí registraci - U TWHA ( Tennessee Walking Horse Association) a zároveň je evidována jako "appaendix mare" u KMSHA. Má zvláštní, vzácné zbarvení "golden champagne", což by se dalo popsat jako zlatavě plavé se zvláštním narůžovělým nádechem. Goldie byla obsednuta v březnu 2013 a již v září 2013 se úspěšně zúčastnila výstavy koní v Lysé nad Labem (Kůň 2013) kde byla předvedena, poprvé v historii této výstavy, s dalšími dvěma mimochodníky KMSH. Tato příjemně temperamentní kobylka se svižným mimochodem je vhodná pro velmi jemného  a a citlivého  jezdce. Je mírná a vnímavá a je oblíbenou atrakcí pro děvčátka, která si potrpí na pohádky o princeznách  na koních...

    V srpnu 2014 porodila Goldie svého prvního potomka, který je zároveň prvním hříbětem z našeho chovu. Je to hřebeček  po otci Bohemian Harleyovi ( náš plemenný hřebec) a jmenuje se Pilgrim´s Lord of Sunshine

 

  

   Acadiana´s Cream and Mocha


    Mocha je špičková chovná klisna Kentucky Mountain Saddle Horse, která do Čech přicestovala přímo z USA z chovu Acadiana Stables.  Spolu s  Goldie se zúčastnila výstavy v Lysé nad Labem- kůň 2013, kde byli poprvé v historii ČR předvedeni mimochodníci. Její barva je pro toto plemeno typická a nazývá se "silver black" neboli stříbrný vraník- srst je tmavě čokoládová a hříva a ocas světlé. Mocha je citlivý, nesmírně  pracovitý kůň s nádherný rychlým mimochodem.Je hodná, ale dost temperamentní ,vhodná pro zkušenějšího jezdce.

Mocha dala zatím několik špičkových potomků-

Acadiana´s Desert Rose

Acadiana´s Midnight Espresso

Acadiana´s Capitain America

a Pilgrim´s Mysty Mountain 

 

 

 

 
 
 
Acadiana´s Desert Rose

    Rose je  naše třetí chovná klisna KMSH a je to dcera Mochy a taktéž pochází z chovu amerických Acadiana Stables. Je to dobře stavěná a nesmírně chytrá  kobylka. Do jejích pěti let se na ni nejezdilo, ale vše se učí velice rychle a ráda.Je zajímavého a žádaného zbarvení "red chocolate". Rose je  nadšená pro učení různých kousků a zdolávání trailových překážek. Jízdu na Rose zvládne spíše zkušenější, citlivý jezdec.Má  perfektní  a rychlý mimochod. Prvním potomkem Rose je klisna Acadiana´s Midnight Magic po hřebci ATF Capitain Midnight.A v březnu 2014 čeká své druhé hříbátko, tentokrát po otci Boheman Harley.
 

                                                              K. Ginger


Ginger je chovná  klisna, pocházející z Belgie, její zbarvení je "black overo" , registrována bude tedy jako "Spotted Mountain horse". Je vyššího vzrůstu a může se pochlubit velmi dlouhou hřívou. Ginger je zatím ve výcviku a je velmi sebejistá , ale zároveň citlivá a učenlivá. V září 2015 byla předvedena na výstavě Kůň 2015 v Lysé nad Labem .

  
Pilgrim´s Misty River

    Mysty  je KMSH klisnička a  narodila se  v létě 2014 u nás na ranči. Jejím otcem je   hřebec Flegg´s  Moon  River barvy perlino , pocházející z Anglie a její matkou je Acadiana´s Cream and Mocha, dovezená do ČR z USA. Klisnička je zajímavého zbarvení "silver buckskin" , neboli stříbrná plavka . Ponecháváme si ji pro náš chov. Vlastníme také jejího polovičního bratra Caseyho, téhož zbarvení. Misty a Casey jsou jediní dva exitující potomci hřebce Flegg´s Moon Rivera, který již není plemeníkem.
 
  

                        Bohemian Casey

Casey je budoucí plemenný hřebec KMSH, narozený v roce 2014 po matce Sunshine Lady a otci Flegg´s Moon River. Je ojedinělého zbarvení "silver buckskin" a pro chovy v Č.R. představuje "novou krev", protože nepochází z linie hřebce  ATF Captain Midnight. Casey zdědil po svém otci Riverovi úžasně milou povahu a robustní stavbu těla. Společně se svou poloviční sestrou Misty River, kterou taktéž najdete na našem ranči, je jedním ze dvou potomků vynikajícího perlino hřebce Rivera, který již není v chovu KMSH.


 
  

Bohemian Amigo

Amigo je jediný valach plemene Kentucky Mountain Saddle Horse , který je na našem ranči.
Je mu pět let , je velmi hravý a rychlý. Vyjížďku na Amigovi si užije každý, kdo si chce vyzkoušet šikovnost mimochodníka v obtížném terénu a kdo má rád spíše živější, citlivé  a pohotové koně.


                      Proč máme "hodné" koně

    Často se stává, že k nám přijde jezdit člověk, který už kdysi někde jezdil, ale byla to pro něj nepříjemná zkušenost, nicméně by to chtěl zkusit znovu.Příhody, které tito lidé vypráví, jsou, jen s malými rozdíly, stále stejné: Někde si objednali vyjížďku, průvodce byl nervózní a netrpělivý, nic jim nevysvětlil a rovnou je posadil na koně, který byl také nervózní a nezvladatelný.Na vyjížďce se s nezkušeným jezdcem dal do cvalu a klienta pořádně vylekal, nebo dokonce setřásl na zem, či sním utekl zpátky do stájí, přičemž průvodce nebyl schopen zasáhnout.Jsme rádi, že takovým klientům můžeme ukázat, že vyjížďka na koni může být i příjemná zkušenost beze stresu.Takoví naši klienti jsou pak překvapení, jak"pohodové" koně u nás nacházejí a jak se jim trpělivě věnujeme.Díky tomu se zbaví svého strachu z koní.
Náš recept na krásné zážitky v sedle koně je jednoduchý.Tkví v klidném a vcítivém přístupu jak ke koním, tak k lidem, se kterými pracujeme.V první řadě věříme tomu, že kůň může být klidný a bezpečný pro člověka jen pokud je sám šťastný a nic zásadního mu nechybí.A aby takový kůń mohl být, tak způsob jeho života se musí co nejvíce blížit tomu, co je pro koně přirozené.

Kůň byl stvořen k tomu, aby žil ve stádě, měl hodně prostoru a většinu dne se v klidu pásl.Proto nezavíráme koně do boxů, ale žijí u nás na volné pastvině s velkým přístřeškem, do kterého mohou, dle libosti, chodit kdy oni sami chtějí.Našich sedm koní tvoří stádo a všichni se spolu snáší, nebo dokonce přátelí.Veškerá práce, kterou s koňmi děláme, abychom je připravili na jejich "zaměstnání"- vožení našich klientů, probíhá beze stresu, s laskavým přístupem a ve snaze vyhnout se násilí, pokud to není nezbytně nutné a i v takových případech použít spíš jen důrazné napomenutí, či symbolické plácnutí proutkem,  než nějaký radikální  fyzický trest.Autorita člověka je při výcviku koně a zacházení s ním sice naprosto nutná a klíčová, ale dá se prosazovat ohleduplným způsobem, na který kůň rád přistoupí.S koněm se dá vždy rozumně dohodnout a ještě se nám nestalo, abychom museli sáhnout k nějakému skutečnému násilí.V důsledku toho mají naši koně jen pozitivní zkušenost s člověkem, nebojí se ho a proto pro něj nejsou nebezpeční.Jejich způsob života je přirozený a proto nejsou  vystresovaní, čiší z nich klid a dobře se s nimi pracuje.Jízdu na takovém "dobře se cítícím" kon, který ovšem nepostrádá respekt z člověka,  zvládne i úplný začátečník.Protože nám záleží na tom, aby naši koně měli jen dobré zkušenosti s lidmi, je pro nás podstatné i to, odkud pochází koně, kteří k nám přijdou a zda s nimi jejich předchozí majitel dobře zacházel.

    Vlídného jednání se u nás dočkají rovněž naši klienti. Netrváme na nějakém přesně určeném modelu vyjížděk, ale jsme nakloněni improvizovat, dle přání zákazníka, společně vymyslet akci přímo "na míru" , zkušenějším jezdcům, kteří si s koňmi dobře poradí, se snažíme vyhovět, aby se projeli tak, jak chtějí a aby si mohli užít i rychlé jízdy, nebo jízdy v zajímavém terénu. Máme pochopení pro to, že pro nezkušeného člověka  je kontakt s tak obrovským  a silným zvířetem strach nahánějící, což ještě zesiluje ta skutečnost, že když si člověk na koně sedle a odpoutá se nohama od země, je mu v podstatě vydán na milost a nemilost.Je nesmírně  důležité, aby v takové situaci byl dotyčný v klidu a uvolněný, jinak se stres přenese i na koně, který se, vlivem toho může začít bát a stát se nebezpečným.Proto se snažíme naše méně zkušené  klienty nejen uklidnit, ale  nejdříve jim  vše pečlivě a s klidem vysvětlit, aby je v průběhu vyjížďky, pokud možno, nic nepřekvapilo a po celou dobu výletu průvodce sleduje, jestli je vše v pořádku a v případě problémů je připraven okamžitě poradit, či pomoci.Díky takovémuto přístupu se u nás ještě nikdy nestal žádný úraz a naši klienti si od nás odnesou příjemný zážitek, cítí se uvolněnější a zbavení napětí.A právě to je na jízdě na koni to krásné.