Kentucky Mountain Saddle Horse

Zde najdete pěkný film o tomto plemeni: 

Rádi bychom vás seznámili s plemenem koně, pro jehož chov jsme se nadchli. Je v Čechách zatím málo známé a v celé střední Evropě zatím velice  vzácné a nazývá se Kentucky Mountain Saddle Horse, neboli Kentacký horský mimochodník.Toto plemeno koně má  několik mimořádných vlastností, kterými se vyznačuje a pro které jsme přesvědčeni, že stojí za velkou pozornost: 
- má vrozený čtyřdobý mimochod , což z něj dělá bezkonkurenčně pohodlného koně.
- je pro něj typická laskavá a nelekavá povaha, díky níž je nejen bezpečným kamarádem pro děti a začínající jezdce, ale může být i vynikajícím koněm např. pro sportovní trail.
- je velmi pracovitý, příjemně temperamentní a  univerzálně využitelný
- dožívá se velmi vysokého věku a to i přes 30 let
-je to skvělá volba pro všechny milovníky jízdy bez sedla
-je to líbivý kůň s příjemným exteriérem a chová se v mnoha nevšedních a atraktivních barvách
-je nesmírně vytrvalý a obratný v extrémně těžkém terénu
-je velmi skromný na krmení a odolný tak, že může být celoročně venku.
CO JSOU TO MIMOCHODNÍCI?
 Kentucky Mountain Saddle Horse patří do zvláštní skupiny plemen koní, jménem mimochodníci, neboli "gaited horses".Pro tato pelmena je typické, že mají, oproti "běžným koním", pohybujícím se třemi známými chody (krok, klus a cval) navíc ještě další speciální chody, především mimochod.Jde o specifickou, velmi rychlou,  chůzi (10-18 km/h) při které se pohybují  takřka zároveň dvě laterální končetiny (např. pravá přední společně s pravou zadní) narozdíl od klasického klusu, kdy se pohybují zároveň končetiny diagonální ( pravá přední společně s levou zadní- křížový chod).Klasický klus má za následek výrazný pohyb hřbetu koně, což je pro jezdce nepohodlné.Nezkušený jezdec bude   na koni "drncat" a bude to bolet nejen jeho, ale i koně, zkušený jezdec se nárazům vyhne tzv. "vysedáváním".Naučit se správně  vysedávat  je náročné a je k tomu zapotřebí dlouhý trénink. Hřbet mimochodníka , díky odlišnému chodu , se takřka nepohybuje a proto je i pro zcela nezkušeného jezdce , nesmírně pohodlný, a to  i v rychlém tempu. Důvodem, proč u této skupiny koní byla záměrně vyšlechtěna tato vlastnost je, že byli 

  Tangos Double Clutch- hřebec z Valley View Mountain Horses ,

užíváni např. jako rodinní cestovní koně pro dlouhé přechody obtížných terénů (Rocky Mountain Horse, Kentucky Mountain Saddle Horse) anebo je například užívali majitelé plantáží, při celodenním objíždění svých pozemků a potřebovali koně tak pohodlného, aby vydrželi bez potíží v sedle třeba i od rána do večera (Tennessee Walking Horse).
Všichni milovníci koní už určitě někdy slyšeli o mimochodu a vědí, co to je. Přesto bývá první zkušenost jezdce s tímto chodem příjemně udivující. Na ten moment nikdy nezapomenu. První mimochodník, na kterém jsem jela, byl plemenný hřebec ATF Capitain Midnight na farmě paní Anji Brands.Nádherný vraník s dlouhou hřívou byl pro mně ztělesněním koňské krásy.To překvapení ovšem přišlo až když jsem seděla v sedle a pobídla jsem ho.Jeho naprosto hladký , klouzavý a překvapivě rychlý mimochod mně okamžitě donutil k nadšenému jásání.Nepodobalo se to vůbec žádné mé předchozí zkušenosti s jízdou na koni.Bylo to prostě úplně jiné a bylo to úžasné.A poté , co jsme si pořídili vlastní KMSH domů , mi došlo i to , že je to návykové.Mít mimochodníka znamená vymýšlet si záminky , proč se musím bezpodmínečně jet projet na koni. 
                  
Plemenný hřebec ATF Capitain Midnight a jeho majitelka Anja Brands                                              Náš hřebec Bohemian Harley, syn Capitaina Midnight

Video YouTube

                                                         Ukázka čtyřdobého mimochodu.Slyšíme vždy 4 údery kopyt a jezdec sedí na koni nehybně.

POVAHOVÉ VLASTNOSTI KMSH:
 Povaha KMSH je velmi přátelská.Když jsem se u paní Anji Brands s těmto koňmi poprvé setkala, dost mne překvapilo, že působí, jako by mne vítali a rádi mně  viděli, ačkoli mně vůbec  neznali.KMSH je koňský kamarád, který vás bude pronásledovat, kam se hnete a bude hledat kontakt s vámi, místo aby si hleděl svého, i když budete třeba jen uklízet na pastvině.A pokud tam někde necháte  ležet vodítko, vezme ho do zubů, přinese ho a bude koukat, jakoby říkal "tak co, půjdeme něco dělat?" Na práci s vámi, pokud s ním budete jednat vlídně, se bude vyloženě těšit a bude ji vykonávat s plným nasazením, jako by vám chtěl udělat radost.Naše kobylka Goldie si sama vezme udidlo, když pro ni jdu s uzdečkou a při práci reaguje už jen na pouhou myšlenku.Klidný temperament a pracovitost byly v době, kdy se plemeno KMSH  formovalo, velmi žádoucí, protože to byli koně farmářských rodin, které je často užívali nejen k práci   s dobytkem, na polích a k tahu, ale i k  cestování se svými  dětmi, takže potřebovali nanejvýš spolehlivého a klidného koně-přítele, aby mu mohli svěřit i malé děti.Tyhle dvě kvality- pohodlný mimochod a přátelská povaha dělají z mimochodníků ideální koně pro radost, turistiku i pro hobby sporty a to nejen pro zkušené jezdce, ale i pro začátečníky a děti.Kteří rodiče by neocenili, když bude jejich dítko, nadšené pro jezdectví, ve společnosti koně, kterému lze důvěřovat? KMSH jsou výborní koně pro trail, protože se nebojí a různé překážky překonávají přímo s potěšením a velkou hravostí a zvědavostí.Rádi se učí všelijaké kousky a triky.

  

Video YouTube

                                                          Vystoupení našich koní v JK Minifarma Sloup v Čechách

EXTERIÉROVÉ ZNAKY PLEMENE:
KMSH jsou solidně stavění, kompaktní koně střední velikosti s průměrnou kohoutkovou výškou 155 cm.Mají silné nohy s nesmírně pevnými kopyty, s kvalitní rohovinou a většinou není potřeba je kovat.Znakem plemene jsou také široké plece  a šikmá hruď.Kohoutek je málo výrazný a hřbet je spíše kulatý.Ocas a hříva jsou velice husté a bohaté, někdy zvlněné.Celkový dojem je harmonický a kůň působí ušlechtile. Typický je zvědavý a pozorný pohled.KMSH se chovají mnoha  klasických i unikátních zbarveních, z nichž některá by jste jen stěží hledali u jiných plemen koní.Značková a zároveň tradiční barva pro KMSH, která je  typická a nejvíce známá  pro plemeno, je čokoládově hnědá s bílou, či nažloutlou hřívou a ocasem, tzv "chocolate".Toto zbarvení je označováno také "silver dapple". Silver dapple je v podstatě gen pro ředění tmavého pigmentu, který zesvětluje základní barvu koně (např, černou na čokoládově hnědou) a hřívu a ocas zesvětluje do výrazných odstínů žluté, bílé, nebo stříbřité.

                                           Hřebec SC Kentucky Pathfinder majitelky Anji Brands ,  barvy "Chocolate" nebo "Silver dapple"

Další velmi žádanou barvou u KMSH je tzv. "red chocolate" - zvláštní načervenalý nádech v hnědé srsti a opět světlá hříva a ocas.
                                                       Klisna Acadiana´s Desert Rose ranče Pilgrim, barvy "Red Chocolate"

KMSH se chovají však i v jiných zajímavých barvách, například "buckskin", " perlino" , "cremello" nebo různé varianty vzácného zbarvení "champagne". Koně všech plných barev, bez větších bílých znaků jsou registrování pod KMSHA (Kentucky Mountain Saddle Horse Association) , koně s bílými znaky , typu "overo" a "tobiano" potom spadají pod registraci dceřiné asociace SMHA (Spotted Mountain Horse Association)

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY OHLEDNĚ KMSH
Protože koně, se kterými se pokoušíme seznámit veřejnost, jsou nezvyklí a vše, co je nové a nezvyklé, vyvolává v lidech nedůvěru a zvědavost, ráda bych zde zodpověděla několik nejčastějších otázek, se kterými se setkávám v souvislosti s KMSH.

1) Kůň, který chodí mimochodem, je sice zajímavý a je to pohodlné, ale nelíbí se mi kůň, který neumí klusat a cválat.Je mimochod jediné, co KMSH dovede?

Odpověď: Mimochod není jediný chod, kterým se KMSH dokáže pohybovat.I tito koně umí klusat a cválat, pokud to od nich chceme.Na videích na internetu a na nejrůznějších show a přehlídkách vidíme KMSH většinou jen v mimochodu, ale to je proto, že jejich chovatelé se snaží prezentovat přednostně to, co je na gaited horses vyjímečné - mimochod.Působí to pak dojmem, že tito koně neumí jiné chody,což  je  omyl.Cválat umí každý kůň, dokonce i klusák, o němž také panuje častá pověra, že dokáže jen klusat a cválat nedovede.Co se klusu týče, mimochodník také umí klusat, ale pokud to necháme na něm, pravděpodobně bude používat spíš mimochod, protože je mu to příjemnější- byl k tomu vyšlechtěn.Nicméně když se při výcviku takového koně spoustředíme na to, aby někdy  i klusal, brzy ho naučíme rozlišovat na povel tyto dva chody a používat je polde přání jezdce.

2) KMSH je kůň jen  pro děti a pro důchodce, protože je pohodlný a hodný.Dá se vůbec takový kůň využít do sportu?

Odpověď: Je to opravdu nesmírně pohodlný a hodný kůň, takže proto si takového koně často  pořizují rodiče pro své děti, a rádi na těchto koních jezdí také  starší lidé s bolavými zády, či jiným fyzickým omezením, protože jízdu na jiném koni by z bezpečnostních nebo zdravotních  takoví jezdci  nezvládli.To ovšem neznamená, že takový kůň nemá co nabídnout ambicióznímu majiteli, který chce něco dokázat ve sportu, nebo mít univerzálního, šikovného hobby koně.KMSH je zvíře z horského prostředí, vyznačuje se nesmírnou jistotou při pohybu v těžkém terénu a je velmi obratný a stabilní, což jsou vlastnosti, které se dají využít v náročné turistice a ve westernovém ježdění.Má pevné nervy a je nelekavý, a proto je excelentní např. v disciplíně extreme trail. Abychom nechodili pro příklad  moc daleko, i při tak nízkém počtu KMSH v Čechách měl již první zúčastněný kůň tohoto plemene, Acadiana´s Espresso, úspěch na prestižních závodech Czech Extreme Trail v Hoštce.Další pole, na kterém může KMSH dobře zabojovat, je disciplína Endurance, neboli vytrvalost, když vezmeme v potaz, že se tito koně s úspěchem účastní nejnáročnějšího vytrvalostního závodu na světě, jímž je Tevis Cup.
Dobrou práci mohou KMSH odvézt také v zápřeži.Kdo chce ovšem excelovat např. v pakrkur či  klasické drezúře, měl by se, samozřejmě, poohlédnout po vhodnějším plemeni koně.

 3) Rád bych si poříádil KMSH, ale nechci riskovat, že ho nedokážu vycvičit tak, aby ovládal mimochod ,nebo najít pro něj  v ČR trenéra, který by si s tím poradil.Jak náročné je vycvičit takového koně?

Odpověď: KMSH má mimochod vrozený.Znamená to, že jím začne chodit sám od sebe a je jen potřeba tuhle vlastnost podporovat a nepokazit. Bohužel se někdy stává, že kůň, který už od narození chodí krásným mimochodem, jím chodit přestane ve chvíli, kdy na něm začne jezdit málo zkušený jezdec.  Je to tím, že neježděný kůň má dokonalou rovnováhu, ale když na jeho těle přibude jezdec, který neví, jak u koně udržet správné těžiště těla, tak se ta rovnováha rozbourá a mimochod se začne ztrácet. Proto je důležité, aby mimochodného koně na počátku tréninku přiježďoval někdo, kdo ví, jak na to a dále aby jeho majitel se nejdříve naučil na takovém koni správně jezdit. Zkušení a dobří jezdci, kteří zvládají správně jízdu na 
Několikadenní Misty ,jdoucí krásným mimochodem za svou 
matkou Mochou.

klasickém klusajícím koni, bez větších  problémů zvládnou i jízdu na mimochodníkovi, stačí když se přiučí pár nových věcí.Horší je to u jezdců, kteří nemají dost zkušeností s jízdou na koni obecně. Při jízdě na klasickém koni v klusu se  nemusí jejich  problém tolik projevit, protože udržet klus je pro koně snazší, než udržet mimochod.Mimochod je poněkud křehčí a nesprávnou jízdou se snadno změní v dvoudobý pace anebo klus. Chceme-li chovného KMSH, bude muset takový kůň složit speciální "zkoušky z mimochodu", spočívající v natočení videa s dobře předvedeným, korektním čtyřdobým mimochodem, které potom posoudí komise KMSHA v USA a pokud kůň zkouškou projde, je registrován jako plemenný hřebec, nebo plemenná klisna.Tím se zabrání, aby v chovu figurovali jedinci, kteří nemají žádoucí čtyřdobý mimochod, který mají přenášet  na své potomky.Úkolem trenéra při výcviku mimochodníka je hlavně nezkazit přirozený čtyřdobý  mimochod koně , dokázat, aby jím chodil i s jezdcem, naučit koně, aby neměnil chaoticky chody tak, jak se mu zachce (klus, mimochod), ale aby používal na povel  ten chod , který se  od něj v daném okamžiku žádá.Samozřejmě i při výcviku těchto koní, jako při jakémkoli jiném, můžou nastat nesnáze.V současné době je v Čechách rozrůstající se a nadšeně spolupracující skupina majitelů a příznivců těchto koní, včetně několika trenérů, kteří s jejich výcvikem mají již zkušenosti, takže případné potíže lze svěřit k řešení takovému trenérovi.

4) Kde sehnat KMSH?

Odpověď: Pořídit si v ČR Kentackého mimochodníka zatím není úplně snadné a levné a pokud si nechceme opatřit takového miláčka přímo z USA, budeme se asi muset obrnit navíc ještě trpělivostí a počkat si na nějaké hříbátko z českého chovu.V současné době jsou v Čechách dva chovy KMSH. Kromě našeho ranče naleznete chov těchto koní ještě na šumavské Kvildě u paní Anji Brands.Zakoupit dospělého, již vycvičeného KMSH v Čechách je zatím problém, ale čas od času se naskytne možnost zakoupit koně z chovů v Holandsku, Německu, či Francii.

5) Kolik takový kůň stojí?
 
Odpověď: Průměrná cena KMSH hříběte v Čechách se v roce 2015 pohybuje mezi 80 000 - 100 000 ,- Kč. Je prozatím nižší , než v  zahraničí, aby se chov těchto koní v Čechách podpořil. Pokud se rozhodnete přivézt si koně ze zahraničí, budete za něj muset  většinou zaplatit ještě víc. Cena bude záležet nejen na tom, z jakých rodičů kůň pochází,ale také na jeho zbarvení ( což platí i v Čechách) .  Pořízení  KMSH  v zahraničí vyjde průměrně  na 150 000 - 200 000 ,- Kč plus doprava.

Comments